Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, jak tanio podróżować, dlatego najnowszy wpis będzie poświęcony podróżowaniu samolotem. Opiszę Wam wady i zalety transportu lotniczego oraz podam kilka wskazówek, jak i gdzie znaleźć tanie bilety lotnicze. Zapnijcie pasy i zapraszam do podróży!

Komfort i wygoda podróżowania samolotem

Nie da się ukryć, od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, świat stanął przed nami otworem. Podróżujemy coraz więcej, a najczęstszym środkiem transportu stał się samolot. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale przede wszystkim komfortu i szybkości przemieszczania się. W zależności od rodzaju lotu mamy różne udogodnienia. Samoloty na dłuższych trasach (międzykontynentalnych) są większe, posiadają wygodniejsze siedzenia, telewizory i niekiedy dostęp do internetu. Trasy, które zajmują mniej czasu i często obsługiwane są przez taniego przewoźnika, chociaż nie zapewniają takich „luksusów”. Nieważne jednak jakim samolotem lecimy, zawsze znajdujemy się pod opieką stewardess i stewardów, którzy czuwają nad komfortem naszej podróży.

Wygoda podróży samolotem wynika również z wcześniej wspomnianej szybkości pokonywania tras, które autobusem, pociągiem czy samochodem zajęłaby nam kilkanaście godzin. Dzięki lotom samolotom te same odległości mogę pokonać nawet 4x szybciej. Mówię tutaj również o podróżowaniu krajowym. Najlepszym tego przykładem jest trasa Warszawa – Szczecin, która pociągiem zajmuje około 7-8 godzin a samolotem 1h. Widzicie różnice? Jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę dużo czasu, który możemy wykorzystać na zwiedzanie, czy załatwianie ważnych spraw, w zależności od charakteru naszej podróży.

Podróżowanie samolotem – tanie czy drogie

Kwestia cenowa, jeżeli chodzi o podróżowanie samolotem, jest względna. Czasami jestem w stanie znaleźć naprawdę tanie bilety lotnicze, innym razem ceny potrafią być kolosalne. Wpływa na to kilkanaście czynników, jednym z nich jest czasowa elastyczność. Dużo zależy od naszego stylu życia, rodzaju pracy, tego, czy mamy rodzinę, psa, kota etc. Im więcej mamy obowiązków na co dzień, tym trudniej może być nam znaleźć tanie oferty lotów. Jednak nie jest to niemożliwe. Jeżeli mamy stałą pracę od poniedziałku do piątku i chcemy spontanicznie wyskoczyć gdzieś na weekend, możemy mieć problem ze znalezieniem tanich biletów.

Co innego, kiedy mówimy o środku tygodnia oraz okresie poza sezonem, wtedy ceny biletów idą w dół. Najdrożej natomiast jest na weekendy, w czasie sezonu oraz podczas Świąt np. Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, co jest logiczne, ponieważ w tym okresie podróżuje więcej ludzi. Słysząc przechwałki ludzi, którzy potrafią kupić bilety za grosze, zastanawiałam się zawsze, jak oni to robią. Zdałam sobie z czasem sprawę, że Ci ludzie nie mają wcześniej wspomnianych obowiązków. Pracują jako freelancerzy, nie mają rodzin, zwierząt. W jednym momencie znajdują tanie bilety lotnicze (często bez konkretnego celu podróży), pakują się i w tym samym dniu już lecą na wycieczkę. Okazje pojawiają się często, niestety nie zawsze jesteśmy w stanie z nich skorzystać.

Jak znaleźć tanio bilety lotnicze?

Choć tak jak już wspomniałam, czasami ceny za bilety lotnicze potrafią być horrendalne, istnieje kilka sposobów, które pozwalają znaleźć tanie bilety lotnicze. Korzystając z tych podpowiedzi (z których sama korzystam) z pewnością uda Wam się zaoszczędzić na podróżowaniu.

  • Unikaj sezonu

W tym czasie tak jak już wcześniej wspomniałam, bilety są najdroższe, dlatego unikaj szczególnie okresu Świąt, wakacji oraz długich weekendów.

  • Podróżuj kiedy jest mniejszy ruch

Poza sezonem, a zwłaszcza w wiosnę (marzec-kwiecień) oraz jesień (październik-listopad) bilety potrafią być bardzo tanie, czasami ceny zaczynają się o 7 zł w jedną stronę. Zwróć również uwagę na dni w środku tygodnia (pn-czw)

  • Wybieraj kierunki pracownicze zamiast turystycznych

Jeżeli nie masz konkretnych upodobań, warto na początku zwiedzić państwa, które najczęściej wybierane są przez Polaków pod względem pracy. Ze względu na duże zapotrzebowanie takich lotów jest więcej, co za tym idzie są tańsze, główne kierunki to m.in. Anglia, Norwegia, Szwecja, Dania i Niemcy.

  • Kupuj bilety first minute

Jeżeli masz możliwość zaplanowania urlopu z wyprzedzeniem, kupuj bilety od 6 do 3 miesięcy przed podróżą. Postaraj się również na bieżąco sprawdzać strony z lotami (czasami cena biletu może spaść z dnia na dzień)

  • Dodaj się do newslettera

Zapisując się, będziesz zawsze na bieżąco z najlepszymi promocjami i zniżkami!

  • Wyłapuj błędy taryfowe

Na stronach przewoźników często pojawiają się błędy, dzięki czemu czasami możesz kupić bilety nawet 5x taniej.

  • Wyszukuj loty z lotnisk peryferyjnych

Loty z lotnisk, które oddalone są od miast (np. Warszawa Modlin) ze względu na swoją odległość, są tańsze. Musicie jednak pamiętać, że czasami sam dojazd na lotnisko może nas wynieść więcej niż sam lot.

  • Porównuj oferty różnych przewodników

Czasami tanie linie lotnicze są tanie jedynie z nazwy. Po dodaniu do siebie opłat związanych z bagażami, opłatami lotniczymi i dojazdem może okazać się, że lot tradycyjnymi liniami okaże się bardziej opłacalny. Na dodatkowe koszta możemy narazić się również, kiedy zapomnimy odprawić się online (np. z Ryanair odprawa na lotnisku to koszt 250 zł).

  • Korzystaj z wyszukiwarek lotów

Moim sprawdzonym sposobem na tanie podróże jest korzystanie ze stron bądź aplikacji, które zawierają wszystkie możliwe loty z danego lotniska, dzięki temu masz przejrzystą ofertę wszystkich dostępnych przewoźników. Możecie zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy.

Fru

Skynner

Lataj

Gdzie i za ile dolecimy?

W Polsce aktualnie mamy 15 lotnisk, które oferują nam różne destynacje. Z ciekawości postanowiłam nieco porównać, jak wyglądają ceny lotów z 3 topowych lotnisk w Polsce – Warszawa Chopina, Kraków i Gdańsk. Z tego pierwszego polecimy m.in. do Hiszpanii (500 zł), UK (200 zł), Włoch (250 zł), Francji (400 zł), Rosji (500 zł), Grecji (450 zł), USA (1800 zł), Malezji (1700 zł), Wietnamu (1900 zł) czy Tajlandii (1700 zł). Okazuje się, że o wiele lepiej prezentują się ceny z Krakowa, do Londynu możemy polecieć (bez szukania okazji) już za 150 zł w dwie strony. Maroko (250 zł), Włochy (180 zł), Hiszpania (280 zł). Najlepsze ceny zdecydowanie oferuje nam lotnisko w Gdańsku – UK już za 100 zł w dwie strony, w podobnych cenach znajdziemy również bilety do Włoch i Francji. Niestety z Lotniska im. Lecha Wałęsy polecimy głównie do państw Europejskich. Jak widzicie, istnieje wiele możliwości, jeżeli dobrze poszukacie i porównacie ceny, będziecie w stanie znaleźć naprawdę dobre oferty lotów.

Decydując się na lot samolotem, musicie pamiętać, że tak jak inne środki komunikacji ma on swoje wady i zalety. Zdarza się, że loty zostają odwołane, często ludzie spędzają po kilka, a nawet kilkanaście godzin na lotnisku z powodu opóźnień. Mimo wszystko podróżowanie samolotem jest aktualnie najbardziej popularnym i najbezpieczniejszym środkiem transportu. Szczerze nie wyobrażam sobie teraz spędzać 10 godzin w pociągu, czy busie, jeżeli wiem, że mogłabym tą samą trasę pokonać w 1 godzinę. Także nie bójcie się latać, a w następnym wpisie postaram się napisać o tym, jak tanio znaleźć hotel.