Często zastanawiam się, co cechuje silną i najpiękniejszą kobietę. Czy są to jej zalety, uporczywość w dążenie do celu, a może niezależność? Czy istnieje międzynarodowy model silnej kobiety? Przyjmując tak wiele ról społecznych i żyjąc w różnych krajach, warunkach i kulturach każda z nas może postrzegać bycie silną w zupełnie inny sposób. Temat ten wydaje mi się na tyle intrygujący, że warto poświęcić mu poniższy wpis.

Cechy niezależnej kobiety

Kobieta, która jest silna (mówię tutaj oczywiście o sile wewnętrznej, a nie fizycznej) jednoznacznie może nam się kojarzyć z kobietą niezależną, która potrafi stawić czoło wszystkim przeciwnością losu, zająć się rodziną, sprzątać, pracować i gotować. Robić wszystkie te czynności i mieć wciąż czas na życie towarzyskie. Często słyszę od moich koleżanek, że mam cechy niezależnej kobiety, gdyż zawsze potrafię wszystko „ogarnąć” i nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych. Dziwie się, kiedy to słyszę, bo sama siebie tak nie postrzegam. Mam gorsze dni, wątpię w siebie, denerwuję się. Patrząc na inne kobiety często zastanawiam się, jak one to robią, prowadzą dom, pracują, wychowują dzieci, w czasie gdy ja poświęcam się wyłącznie pracy a i tak brakuje mi czasu. Porównując to ze słowami moich koleżanek, zdałam sobie sprawę, że chyba każda z nas jest silną kobietą, ale na swój sposób.

Kobiety XXI wieku

Czytając jakiś czas temu artykuł w babskiej prasie, natknęłam się na wyniki badań opinii publicznej przeprowadzonych w Polsce w styczniu 2017 roku. Polacy zgodnie określili współczesną kobietę, jako osobę skupioną na karierze i (niespodzianka!) niezależną. Z drugiej strony nie ma się co dziwić. Tematy dotyczące równouprawnienia oraz tego jakie role kobiety odgrywają w dzisiejszych czasach są popularne na całym świecie. Przyznam, że rzadko zdarza mi się publicznie wyrażać opinie, jeżeli chodzi o kwestie polityczne i społeczne. Osoby mi bliskie znają moją postawę w wielu kwestiach i tak naprawdę tylko to się dla mnie liczy. Nie muszę przekonywać nikogo do swoich racji. Wolę obserwować, słuchać i wyciągam wnioski.

Wracając do tematu, czym cechują się kobiety XXI wieku? Dbamy o urodę oraz karierę, o nasz wizerunek jako osoby aktywnej i pozytywnej. Jesteśmy „wielozadaniowe” – pracujemy, zajmujemy się domem, dziećmi, spotykamy się z przyjaciółmi, podróżujemy. Chyba już mało kto myśli o kobietach w sposób stereotypowy, jako o istotach delikatnych, słabych i nieporadnych. Każdego dnia udowadniamy, że możemy więcej i lepiej, nie koniecznie mężczyznom, ale przede wszystkim samym sobie. Jesteśmy zaradne, ambitne i pracowite. Wpływ na to może mieć zmiana priorytetów kobiet. Spójrzcie same, kiedyś marzeniem prawie każdej kobiety był dom i życie tzw. „kury domowej” – wtedy każda z nas czuła się spełniona i szczęśliwa. W dzisiejszych czasach nam to nie wystarcza, pragniemy więcej. Dla jednych ważniejsza będzie kariera i rozwój osobisty, ale znajdą się również te panie, które będą potrafiły te wszystkie elementy zgrabnie ze sobą połączyć.

Równouprawnienie? Z czym musi się zmagać niezależna kobieta?

Temat równouprawnienia jest tematem rzeką. Można o tym rozmawiać i pisać godzinami. Zawsze znajdą się dwie strony, jedna ta mocno feministyczna – rodem z „Seksmisji”, która będzie robiła z kobiet herosów ‚W ogóle, po co nam są potrzebni mężczyźni, dajemy sobie ze wszystkim radę same”, druga odpowie na to – „Kobiety w dzisiejszych czasach są takie męskie, brakuje im delikatności, powinny więcej zajmować się domem i rodziną”.

Myślenie obu stron moim zdaniem jest błędne i prowadzi jedynie do niepotrzebnych konfliktów. Dlaczego? Bo jak ze wszystkim na świecie, tak i w tym przypadku potrzebna jest równowaga. Walcząc tyle lat o nasze prawa, zapomniałyśmy, że siłą rzeczy, to co mężczyznom przychodzi łatwiej, może być trudniejsze dla nas, ale i na odwrót. Z jakiegoś powodu zostały stworzone dwie płci, aby móc się uzupełniać. Jest tak wiele czynności, których to mężczyźni nie są w stanie wykonać, czy osiągnąć i zamiast zadręczać się tym, że możemy niektórych rzeczy przeskoczyć, powinnyśmy pracować nad sobą i doskonalić się jako ludzie – a nie kobieta czy mężczyzna.


Jak odnaleźć się we współczesnym świecie?

Powiedz mi, jak Ty odnajdujesz się we współczesnym świecie? – zapytała kiedyś moja znajoma.

To proste. Czerpię ze świata to, czego potrzebuję i kreuję swoją własną rzeczywistość – odpowiedziałam jej .

Przecież nikt nas nie zmusza do tego, aby robić karierę i być sławnym, czy pracować w mięsnym. Jesteśmy stworzeniami rozumnymi, tutaj nikt nie stoi nad nami z batem i nie każe żyć tak, albo inaczej. Jeżeli nie chcesz gonić za pieniędzmi i wolisz skupić się na rodzinie, dzieciach i mężu, to rób właśnie to, co podpowiada Ci serce. Pomyślicie, że może to brzmieć banalnie, ale właśnie tak jest. To my sami często najbardziej siebie ograniczamy i skazujemy na falstart, warto czasami sobie odpuścić i zrobić po prostu to, co wydaje nam się dla nas najlepsze i co sprawi, że będziemy czuć się szczęśliwe i spełnione.

Jakie są cechy niezależnej  kobiety?

Tak jak wspomniałam na wstępie, ciężko jest jednoznacznie ustalić cechy kobiety niezależnej, bo każda z nas żyje w innych warunkach, mamy inną historię i poglądy na życie. Mogę się jednak pokusić o cechy, które moim zdaniem powinna posiadać każda kobieta, która może kiedyś zostać tak jak ja – mistrzynią sukcesu.

  • Powinna umieć się przyznać do tego, że potrzebuje pomocy

Chociaż wydaje nam się, że jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkim, niestety tak nie jest. Czasami doświadczamy sytuacji, które mogą nas przerastać. Pod żadnym pozorem nie powinnyśmy się wstydzić prosić o pomoc, w życiu każdej osoby – nie ważne czy kobiety, czy mężczyzny przychodzi taki moment w którym potrzebujemy pomocy drugiej osoby.

  • Powinna dążyć do własnego rozwoju

Spełniać się zawodowo, w domu. W każdym aspekcie życia, w którym jest w stanie się rozwijać jako osoba. Spełniać swoje marzenia, nawet te najdrobniejsze, rozwijać swoje zainteresowania, hobby i talenty.

  • Powinna kochać samą siebie

Miłość do samej siebie i samoakceptacja, jest podstawą do miłości do bliźnich. Możemy mieć kompleksy, to normalne, ale nie pozwólmy, żeby definiowały nas jako ludzi. Nauczmy się z nimi żyć i kochać siebie zarówno za swoje wady, jak i zalety. Rozpieszczajcie siebie, pojedźcie do spa, spełniajcie marzenia i pozwólcie sobie być szczęśliwe.

  • Powinna uczyć się na własnych błędach

Należy pamiętać o tym, że w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny, jednak na wiele rzeczy mamy bardzo duży wpływ. Jeżeli popełniamy błędy z własnego roztargnienia, głupoty czy zwyczajnego lenistwa – pogódźmy się z tym, ale równocześnie wyciągnijmy wnioski na przyszłość.

  • Powinna wiedzieć czego chce

Wiem, że wiele kobiet nie wie, czego tak naprawdę pragnie. Jednak, jeżeli udam nam się znaleźć na to odpowiedź, łatwiej będzie nam osiągnąć cele, spełniać marzenia oraz realizować się na każdym etapie życia.

  • Powinna nie bać się miłości

Czasami wydaje nam się, że będąc same, możemy osiągnąć więcej, ponieważ nie jesteśmy ograniczane. Tak naprawdę jeżeli uda nam się natrafić na odpowiedniego partnera, który nas wspiera będziemy jeszcze silniejsze. Bo tak jak za sukcesem każdego faceta stoi kobieta, tak z każdą silną i spełnioną kobietą stoi (ramię w ramię) mężczyzna.

  • Powinna wiedzieć kiedy odejść

Nie ważne czy chodzi o pracę, która nas unieszczęśliwia, czy o towarzystwo, które sprawia, że udajemy osobę którą nie jesteśmy. Dotyczy to również poważniejszych tematów jak np. przemoc domowa. Musimy traktować siebie z szacunkiem i nie pozwolić nikomu nas krzywdzić, czy to w sposób psychiczny, czy fizyczny.

  • Powinna mieć kontrolę nad swoim życiem

Nie powinnyśmy pozwolić na to, aby ktokolwiek dyktował nam kim mamy być, jak mamy żyć i z kim się mamy spotykać. Musimy być kobietami własnego losu, ale nie dlatego, żeby komuś coś udowodnić, a dlatego, żeby być sobą, a nie czyimś wyobrażeniem.

Jak widzicie bycie silną kobietą to często po prostu bycia sobą. Nie możemy się bać własnych marzeń, pragnień i ambicji. Starajmy się podążać przez życie tak, jak tego chcemy, nie myśląc o tym, co powiedzą ludzie. Nie ważne czy chcemy być dyrektorem firmy, czy matką 6-stki dzieci. Świat należy do nas.