Wypowiedzenie niewłaściwych słów, w niewłaściwym momencie może zakończyć przyjaźń. Może też sprawić, że nasz rozmówca się na nas obrazi, lub będzie żywił do nas urazę, gdyż przez nas nie będzie wiedział jak znaleźć motywację. Szczególnie w tematach takich jak nasz wygląd i związane z nim oczekiwania – powinniśmy pozostać ostrożni. Jest to wrażliwa sfera, i jesteśmy na nią wyczuleni bardziej, niż sami przyznajemy.

Osoby, które nie ustają w walce o mniejszą liczbę kilogramów, zasługują na szczególne wsparcie. Toczą ciężką walkę ze sobą i swoimi słabościami. Samo podjęcie takiej decyzji jest aktem odwagi, wytrwanie w postanowieniu wymaga determinacji i samozaparcia. Obojętnie od ich motywacji (oczekiwania społeczne, zdrowie, ambicje dotyczące własnego wyglądu) warto wspierać ich w tym procesie, ponieważ osiągnięcie celu pokaże im, że mogą. Taki sukces może przełożyć się na inne dziedziny życia – wiara w siebie pomaga przecież na każdym innym polu. Wyrozumiałość i akceptacja dla osoby będącej w trakcie procesu odchudzania jest niezwykle cenna. Jak stać się taką osobą? Wbrew pozorom nie potrzeba wiele. Wystarczy jedynie zrezygnować z uwag, które niekiedy wypowiadamy nieumyślnie, a drugiej osobie mogą sprawić przykrość.

ODCHUDZASZ SIĘ? NIE WIDAĆ

Osoba starająca się zrzucić zbędne kilogramy może być na początku swojej drogi, lub możesz widywać ją zbyt często, by zobaczyć pierwsze efekty. Taką uwagą podkreślamy także, że w danym momencie jej waga nie jest właściwa – a przecież sama doskonale o tym wie, jeśli podjęła walkę. Zamiast tego powinniśmy zauważać drobne zmiany i motywować, jeśli nie widać efektów.

ILE JESZCZE PLANUJESZ SCHUDNĄĆ?

W procesie odchudzania lepiej unikać cyferek. Nie pytaj, ile ktoś schudł, ile jeszcze zamierza zrzucić, ile się już udało, a ile chciałaby osiągnąć. Doceń efekty nie próbując ich mierzyć miarką. Tak postawione pytanie może sugerować jedno – świetnie, wzięłaś się za siebie, ale chyba mi nie powiesz, że to koniec. A wystarczyłoby stwierdzić, że jest świetnie i gratulujesz – wtedy wreszcie zaakceptuje samą siebie i nie zabraknie jej motywacji do dalszego działania.

PEWNIE NIE BĘDZIESZ MOGŁA OPĘDZIĆ SIĘ OD FACETÓW!

Słyszycie, jak to brzmi? To jeden z tych komplementów, za które ktoś może obrazić się na śmierć. Może mieć ku temu powody. Niewinne stwierdzenie, które ma docenić przemianę i poprawić jej nastrój, w rzeczywistości uderza w najbardziej czuły punkt – sugerujesz, że jeszcze niedawno wyglądała fatalnie i nie dziwisz się, że żaden mężczyzna nie chciał na nią spojrzeć. Zupełnie tak, jakby pełniejsze panie były skazane na wieczną samotność, co oczywiście mija się z prawdą.

CZY NA PEWNO WSZYSTKO JEST POD KONTROLĄ?

Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, nie sugeruj osobie przechodzącej przez proces odchudzania, że może to mieć negatywne skutki dla jej zdrowia. Jeśli stosuje dietę i ćwiczy – utrata kilogramów jest jak najbardziej naturalna. Sugerowanie, że straciła nad sobą kontrolę i nic dobrego z tego nie wyniknie, może zmienić jej stosunek do tego procesu. Zamiast cieszyć się z poprawy swojej sylwetki, może stracić motywację.