Ludzka świadomość jest coraz większa. Dzieje się tak, gdyż postęp w wielu dziedzinach życia, takich jak medycyna, czy dietetyka oraz swobodny dostęp do wiedzy, pozwala nam zrozumieć nasze ”ciało” i jego potrzeby. Niebagatelny wpływ na stan emocjonalny, ale też fizyczny ma nasza dieta. Pomaga ona, utrzymać odpowiednią przemianę materii, co w korzystny sposób przekłada się na nasz wygląd i samopoczucie. Sytuacja ta sprawia, że coraz częściej spotykamy się z powiedzeniem – w  zdrowym ciele, zdrowy duch.  Nie ukrywam, że sama miałam nieraz okazję się, o tym przekonać. Walka o zdrową i smukłą sylwetkę może nie jest prosta, ale zdecydowanie warta zachodu.

Niestety wiem, że ustalenie co będzie najlepsze, w praktyce okazuję się dość niełatwe. Zwłaszcza biorąc pod uwagę natłok mnóstwa sprzecznych informacji. Coś co ”wczoraj” było cudem i odkryciem roku – ”dziś” okazuje się złe i niekorzystne.  Od czego zacząć, jeśli pragniemy wziąć w karby nasze ciało? Na wstępie warto dokładnie przemyśleć, jakie są podstawy do wprowadzenia diety w moim życiu.

Czy jestem gruba? Jak ocenić nadwagę.

By ocenić nadwagę, warto wpierw rozeznać czym ona właściwie jest. Wpływ na nią może mieć wiele czynników, jednak reasumując wynika ona z dodatniego bilansu energetycznego. Bilans ten wskazuje, czy dostarczamy naszemu organizmowi większą ilość niewykorzystanych kalorii, które przekładają się na zwiększenie masy ciała. Jeżeli pragniemy zobaczyć jak sprawa wygląda w naszej sytuacji, warto obliczyć BMI, czyli indeks kaloryczny. Pomaga on ocenić prawidłowość wagi w stosunku do naszego wzrostu.

Jednak jestem gruba, zatem jak dbać o dietę?

Dobrze, a co jeżeli już wiemy, że mamy problem i pragniemy zrzucić zbędne kilogramy? Jak dbać o dietę i kogo słuchać? Na te pytani jest kilka odpowiedzi:

  1. Przede wszystkim – posłuchaj siebie

Oczywiście warto zrozumieć, że pewne rzeczy należy sobie narzucić. Jeżeli ciągle słyszymy weź czekoladę,  to rada wystosowana przez nasz organizm, jest niewłaściwa i nie ma na celu wspierania nas w walce o pożądaną sylwetkę.

Jednak jeżeli wystudzimy emocje i postaramy się odrzucić puste kalorie, a głos weź czekoladę zastąpimy hasłem zjedz marchewkę to zaczną do nas docierać pozytywne podszepty naszego organizmu.

  1. Nie katuj się, stosuj dietę z głową

Kolejnym krokiem do sukcesu będzie przemyślana i zbilansowana dieta. Pomoże ona stracić na wadze, a nie na radości.  Po co warto sięgnąć:  

  • Węglowodany stanowią trzon niemal każdej diety. Planując je w naszym jadłospisie, pragniemy oscylować wokół produktów kasze, makarony czy brązowy ryż. Taki asortyment weprze nas w walce z nadmiernymi kilogramami poprzez pobudzenie perystaltyki jelit i usprawnienie ich funkcjonowania. To natomiast wesprze oczyszczanie organizmu i przyswajanie ważnych składników odżywczych,
  • Warzywa i owoce im częściej występują w jadłospisie tym bardziej doceniany jest ich walor smakowy. Dostarczają one wielu składników odżywczych w tym witamin, antyoksydantów i bardzo cenny błonnik. Zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców znacznie pomoże w redukcji masy ciała. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że w wyniku zawartości w owocach cukrów prostych warto spożywać je w pierwszej połowie dnia – by nasz organizm mógł sobie z nimi w pełni poradzić.
  • Białko, czyli mięso i nasiona roślin strączkowych. Elementy te wzbogacą dietę i zdecydowanie przyśpieszą przemianę materii. Jeżeli włączymy do tego systematyczne ćwiczenia otrzymamy pięknie ukształtowaną sylwetkę,
  • Tłuszcz … ale spokojnie, to tylko groźnie brzmi. W tym przypadku nie należy wpadać w panikę i przesadnie ich eliminować. ”Dobre” tłuszcze są potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania i przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę na ich temat i wzbogacić dania o wysokiej jakości tłuszcze roślinne.
  • Woda i jej drogocenny wpływ organizm. Woda jest wręcz niezbędna w procesie przemiany materii ponieważ stanowi środowisko reakcji wszelkich przemian, które zachodzą w organizmie. Umożliwia również usunięcie końcowych produktów przemiany materii. A więc pijmy, pijmy, pijmy wodę! Dzięki niej oczyścimy się z toksyn, szybciej będziemy spalać naszą tkankę tłuszczową oraz nawodnimy nasz organizm – o czego zaletach mówić chyba nie trzeba.

No to zaczynamy, ale jak podejść do diety? 

Nastawienie musi naszym sprzymierzeńcem, gdyż pamiętajmy, że odpowiednie nastawienie jest kluczem do sukcesu. Nie możemy się zmuszać i katować. Taki stan rzeczy może wywołać zupełnie odwrotny skutek, a nawet lęk przed odchudzaniem. Dlatego zacznijmy od pracy nad swoim nastawieniem do samej siebie, do zdrowych rzeczy i do czerpania radości z różnych dziedzin życia. Wydzielanie endorfin będzie motorem napędowym w dążeniu do naszego celu.

Smak to jeden z podstawowych zmysłów człowieka, który potrafi dostarczać naprawdę wiele przyjemności. Właśnie dlatego powinniśmy zapewnić sobie wielu bodźców, poprzez wprowadzanie do diety różnych smacznych składników odżywczych. Dzięki temu, z czasem okaże się, że warzywa naprawdę nam smakują. Dzięki temu z każdym kolejnym daniem zaczniemy dostrzegać, że przyrządzane w rożnych formach, mogą być prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Warto zatem poświecić więcej czasu na zaplanowanie i urozmaicenie naszego codziennego menu. Pozwoli to dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów odżywczych. Wyeliminuje także monotonię dodając diecie nieco adrenaliny i ekscytacji, co przełoży się na odczuwanie pozytywnych emocji.

Co dalej? Jak dbać o swoją dietę?

Budujmy dietę nie zapominając o żadnym z przedstawionych elementów. Dzięki temu, będziemy delektować się każdym posiłkiem. Co najważniejsze zaopatrzymy się w cenne składniki odżywcze, umożliwiające właściwy rozwój organizmu.

Pamiętajmy, by przyrządzane przez nas posiłki były nie tylko smaczne ale też dobrze podane. Nasze oczy mają pośredni wpływ na smak potrawy, dzięki czemu trzymanie się diety będzie przychodziło nam z większą łatwością, a nawet przyjemnością.

Krótko zatem – myślmy pozytywnie, gdyż zdrowe jedzenie naprawdę jest smaczne. Nasze kubki smakowe potrzebują jedynie trochę czasu, aby się o tym przekonać. Wtedy z przyjemnością i bez problemu wypracujemy w sobie zdrowe nawyki w żywieniu.

Działam! Ale jak jeść i nie utyć?

Jedzmy regularnie, najlepiej pięć mniejszych posiłków dziennie, nie obciążając ani nie głodząc tym samym naszego organizmu. Najlepiej w ogóle nie dopuścić do odczuwania głodu, by organizm nie ”czuł się w obowiązku” robić niechcianych zapasów. Skłaniajmy się też ku produktom o niskim indeksie glikemicznym. Pozwoli to walczyć z chęcią podjadania w wyniku stałego poziomu insuliny we krwi. 

Jedzmy wolno, gdyż dzięki temu nasz organizm będzie nam wdzięczny za dobrze pogryziony pokarm i w czas da nam znać, że jest już nasycony. Wszystkie te nawyki nie tylko wpłyną na utratę zbędnych kilogramów oraz poprawienie jędrności ciał. Zdrowy styl życia poprawi nasz nastrój oraz podniesie swoją samoocenę – wiem o tym doskonale. Naprawdę możemy uporać się z nadwagą i cieszyć się ładnym wyglądem bez katowania!

RUSZAJMY DO ODCHUDZANIA Z GŁOWĄ!