Dziś podzielę się z Wami moim drugim, zaraz po modzie, ukochanym hobby – podróżowaniem. Postanowiłam kilka lat temu, że kilka razy w roku wyjadę gdzieś naładować baterie – tego postanowienia trzymam się do dziś. Ten wpis pokaże Wam jakie zalety niesie za sobą podróżowanie, jak zaplanować urlop życia oraz jakich opłat możemy uniknąć, organizując wakacje na własną rękę. Zaczynamy!

Uroki podróżowania

Kiedyś na podróżowanie nie miałam pieniędzy, poza tym wydawało mi się to zbędne. Pojedziesz, zobaczysz i co z tego. Takie podejście miałam pewnie przez mojego tatę, który uważał, że przecież te wszystkie miejsca można zobaczyć w TV. Z czasem, kiedy moja sytuacja finansowa się poprawiła, zdałam sobie sprawę, że tak nie jest. Obejrzenie programu podróżniczego nie jest tym samym, co podróżowanie. To tak jak byście byli głodni, a Wasz apetyt miałaby zaspokoić reklama McDonald’s. Widzicie różnicę? Mając jedno życie, spędzacie je w jednym miejscu, kiedy za horyzontem czeka na Was cały świat, pełen nowych przygód i historii.

Podróże dostarczają niesamowitych doznań, uczą nas świata i inspirują. Mogą wpłynąć na Wasze życie pod tak wieloma aspektami, dodać odwagi oraz pomóc w podjęciu trudnej decyzji. Potrafią nadać sens życiu, otworzyć na nowe doświadczenia, ludzi i kulturę.

Jak wpływają na nas podróże?

Sporządziłam dla Was listę 8 powodów, dla których warto chociaż raz w życiu wybrać się na wycieczkę. Mam nadzieję, że dzięki nim zrozumiecie, dlaczego dla tak wielu ludzi staje się to pasjom.

  1. Poznacie nowych ludzi i nawiążecie nowe relacje

Podróże ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości. Pomyślcie jak fajnie byłoby mieć znajomego w każdym kraju, który udało Wam się odwiedzić? Jeżeli Wasza relacja podczas podróży zamieni się w przyjaźń, zawsze będziecie mogli wrócić w odwiedziny (przy okazji zaoszczędzić na hotelu). Dodatkowo będziecie mogli zobaczyć miejsce, które odwiedzacie z perspektywy mieszkańców, a nie turystów.

  1. Wzmocnicie charakter i otworzycie się na nowe możliwości

Im więcej zobaczycie, tym lepiej zrozumiecie, dlaczego świat działa tak, a nie inaczej. Poznawanie innej kultury i ludzi otworzy Wasz umysł na wiele nowych możliwości. Oczywiście, możecie przeczytać o jakimś historycznym miejscu w encyklopedii, ale wyobraźcie sobie, jak to jest stać naprzeciwko niego…magia.

  1. Przełamywanie pierwszych lodów z nowo poznanymi ludźmi stanie się łatwiejsze

Chyba sami wiecie, że jedną z najgorszych rzeczy jest bycie osobą, która nie potrafi pozyskać nowych znajomych w szkole, pracy czy na imprezach. Podróżując, tworzycie własną opowieść, którą później możecie przekazać innym. Wyjazdy pomogą Wam znaleźć wspólny temat z każdą nowo napotkaną osobą.

  1. Poszerzycie horyzonty

Pewnie nie tylko mi zdarzyło mi się mieć uprzedzenia do miejsc i ludzi, zanim zdążyłam je poznać. Brzmi znajomo? Podróżowanie wymiecie te wszystkie myśli z Waszych głów. Kiedy odwiedzicie dany kraj i zderzycie się z jego kulturą, zaczniecie rozumieć, dlaczego jego mieszkańcy postępują w określony sposób. Daje nam to możliwość obcowania z zupełnie innym światem, do którego nie mamy dostępu na co dzień.

  1. Poznacie nieznane smaki

To jest zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy w podróżowaniu – chyba jeszcze nie zdradziłam Wam, że jestem łakomczuchem (dlatego poza urlopem staram się dbać o linie). Smakowanie nowych potraw, ich zapach, sposób przyrządzenia, to jak bardzo różnią się od tego, co znamy, wpływa na wspomnienia. Nasze zmysły bardzo mocno oddziałują na pamięć, dlatego nawet jeden kęs, bądź zapach potrawy może w mgnieniu oka przenieść nas w czasie.

  1. Nauczycie się nowych języków

Spokojnie, nie mówię, że od razu będziecie językową alfą i omegą, ale nauczenie się kilku prostych zwrotów sprawia naprawdę dużą frajdę! Poza tym lokalni mieszkańcy docenią Wasze starania, co sprawi, że łatwiej nawiążecie z nimi interakcje (możecie dowiedzieć się np. co warto zwiedzić albo gdzie dobrze zjeść).

  1. Poczujecie się szczęśliwi

Jak dziś pamiętam swoją pierwszą wycieczkę do Barcelony. Emocje, które towarzyszyły mi, kiedy ciepłym wieczorem siedziałam naprzeciwko fontanny „La Font màgica”, wpatrując się w wodną kaskadę kolorów, której towarzyszyła piękna muzyka. Czułam się szczęśliwa, jak nigdy wcześniej.

  1. Zyskacie pewność siebie

Podróżowanie początkowo może wydawać się przerażające. Nowe państwo, nowa kultura, nowy język i ludzie. Sami jednak zobaczycie, jak szybko uda Wam się zaadaptować. Dzięki temu, każda zmiana lokalizacji, czy to w celach urlopowych, czy zawodowych będzie dla Was coraz łatwiejsza. Będziecie potrafili odnaleźć się w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Czy już Was przekonałam? Uwierzcie mi, pożałujecie, jeżeli chociaż raz nie wybierzecie się w podróż. Rozumiem, że nie każdy musi być zafascynowany światem tak jak ja, ale gwarantuję Wam, że więcej na tym zyskacie niż stracicie.

Jak tanio podróżować?

Podróże wcale nie muszą być kosztowne. Chodzi tylko o wyczucie dobrej okazji. Wszyscy wiedzą, że najlepsze oferty zdarzają się last minute. Rozumiem, że na taką opcję nie mogą sobie pozwolić ludzie związani kontraktem, którzy mają dom, rodzinę, dzieci czy zwierzęta. Nie można po prostu kupić biletu, spakować się i w tym samym dniu wylecieć. Ale można tanio podróżować, jeżeli wcześniej zaplanujemy sobie urlop. Z dużym wyprzedzeniem można kupić bilety lotnicze w bardzo okazyjnej cenie z rezerwacją hotelu jest tak samo. Dodatkowo 80% obiektów ma opcję zwrotu kosztów, jeżeli z jakiegoś powodu nie możecie pozwolić sobie na zaplanowany urlop.

Kiedy mam w planach wakacje, korzystam głównie z dwóch stron internetowych. Loty wyszukuję na Skyscanner – tam znajdziecie zestawienie wszystkich dostępnych lotów. Jeżeli chodzi o hotele, to zawsze korzystam ze strony Booking.com. Znajdziecie tam naprawdę duży wybór hosteli, hoteli, apartamentów i domów wypoczynkowych. Tak jak wspomniałam wcześniej, w 80% możecie zrezygnować z rezerwacji, jeżeli Wasze plany ulegną zmianie. Strona jest sprawdzona i uwierzytelniona, w większości przypadków poza zdjęciami, które zamieszcza obiekt, znajdziecie opinie i zdjęcia osób, które wynajmowały pokoje. Dzięki temu możecie być pewni, że na miejscu nic Was nie zaskoczy, a hotel, który wygląda jak Hilton, nie okaże się stodołą.

Wakacje z biura podróży vs wakacje na własną rękę

Jeszcze kilka lat temu nie pomyślałabym, że będę podróżować na własną rękę. Szczerze mówiąc, trochę mnie to przerażało. Kiedy jedziecie z biurem podróży, zaraz po tym jak wsiądziecie do samolotu, jesteście koordynowani. Zawożą Was prosto do hotelu, macie opiekuna, animatora i inne cuda na kiju. Kiedy organizujecie wycieczkę na własną rękę, jesteście pozostawieni sami sobie. Bałam się, że nie będę wiedziała jak dostać się z lotniska do hotelu, porwą mnie albo okradną. Obcy kraj, obcy język, obcy ludzie i ja. Okazało się, że moje obawy były bezpodstawne. Mamy XXI wiek, telefony, laptopy. Nawet nie znając języka, można się dogadać, pokazać na mapie.

Po mojej pierwszej podróży na własną rękę już nigdy nie chciałam jeździć z biurem podróży. Dlaczego? Po pierwsze – bo jest o wiele drożej. Po drugie – nie lubię być „przywiązana” do hotelu, bo all inclusive, bo śniadania, bo spotkania. Po trzecie – możecie poznać kraj, który odwiedzacie od mniej turystycznej strony. Hotel traktuję jedynie jako sypialnię. Nie jestem typem człowieka, który całymi dniami wygrzewa się przy basenie i pije darmowe drinki. Wstaję, o której mam ochotę (relatywnie rano), jem lokalne potrawy w klimatycznych restauracyjkach, podziwiam architekturę i uroki przyrody, która mnie otacza. Oczywiście znajduję kilka dni na błogi odpoczynek na plaży, ale głównie lubię spędzać czas aktywnie. Chcę zobaczyć jak najwięcej, kolekcjonować wspomnienia i cieszyć się życiem!

Mam nadzieję, że choć część z Was przekonałam do podróżowania. Uwierzcie mi, naprawdę warto. Jeżeli jest to Wasza pierwsza wycieczka, to śmiało wykupcie ofertę z biura podróży, na przełamanie lodów. Po tym, kolejną możecie zorganizować sami. Jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek pytania – piszcie w komentarzach, postaram się na wszystkie odpowiedzieć. Arvoir!