Żyjące we współczesnych czasach kobiety zyskałyśmy niezależność, o której nasze babki i prababki mogły jedynie marzyć. Jesteśmy silne, atrakcyjne, odważnie spełniające swoje marzenia i życiowe plany. Nie boimy się głośno mówić o swoich potrzebach, a walka o stanowiska w pracy i realizację ambicji nie jest nam obca. Potrafimy samotnie podróżować i żyć w pojedynkę. Lata emancypacji sprawiły, że wypracowałyśmy cechy niezależnej kobiety. 

 Wczoraj kobita, a dzisiaj kobieta

Przez wieki kobiety pozostawały na uboczu wydarzeń historycznych, politycznych i życia społecznego. Ich domeną pozostawał dom i wychowanie dzieci. Rzadko która decydowała się na przeciwstawienie przypisanym jej rolom.

W słynnym eseju pt. „Siostra Szekspira” brytyjska pisarka Virginia starała się udowodnić, iż tytułowa siostra dramatopisarza, nie miałaby szans na rozwinięcie swojego talentu. Bez względu na to, czy byłaby równie wybitną autorką. Z czasów historycznych znamy zaledwie kilka przykładów kobiet, które pomimo mało sprzyjających warunków, miały odwagę działać po swojemu. Były to legendarna królowa Egiptu Kleopatra, cesarzowa bizantyjska Teodora, mniszka Hildegarda z Bingen i ekscentryczna malarka Frida Kahlo. Ich działania dopiero dziś postrzegane są, jako oznaki niezależności.

Warto jednak zauważyć, iż w ostatnich latach coraz częściej odzyskujemy tzw. her story, czyli dzieje tworzone z punktu widzenia kobiet. Idealnym przykładem jest cyklu Elżbiety Cherezińskiej o dynastii piastowskiej. Pisarka na podstawie drobnych wzmianek historycznych stworzyła pełnokrwiste portrety kobiet, które w jej wersji miały swój znaczący udział w losach Polski. Kobiety istniały w historii naszego świata zawsze, lecz mówi się o tym dopiero od niedawna. 

Teraz MY!, czyli zmiana statusu społecznego kobiet

Zasadniczą zmianę w postrzeganiu roli kobiet przyniósł wiek XX i konflikty zbrojne, w wyniku których zginęło ogromna ilość mężczyzn.  Gdy ich zabrakło kobiety musiały podjąć pracę, która wcześniej uważana była za typowo męsko. To był jednak dopiero początek.

W XX i XXI wieku kobiety coraz lepiej radziły sobie ze współczesnością, łącząc udane życie zawodowe z prywatnym. Dowodem jest na to rok 2017, który został okrzyknięty rokiem kobiet. W tym czasie kobiety chętniej się uczyły, inwestowały we własny rozwój oraz walczyły z kompleksami „słabej płci”. Coraz mocniej doceniały własną siłę, która objawiała się nie tylko w urodzie, ale również podejmowaniu decyzji dotyczących ich własnego życia.

To My we współczesnym świecie

Współczesna historia pełna jest przykładów kobiet do naśladowania. Pań dobrze wykształconych, atrakcyjnych, z ogromnymi aspiracjami i niezależnymi finansowo, które odważyły się sięgnąć po znacznie więcej.

Współczesne niezależne kobiety sięgają po polityczną władzę, jak kanclerz Niemiec Angela Merkel. Specjalizują się w naukach ścisłych, jak neurobiolożka Agata Maria Kołodziejczyk. Osiągają znaczące sukcesy w sporcie, jak Otylia Jędrzejczak i Justyna Kowalczyk. Niezależne kobiety przekraczają własne granice stając się dla nas wszystkich inspiracją w codziennym życiu.

Czy ja też to mam? Jakie są cechy niezależnej kobiety?  

Niezależne kobiety potrafią bez obaw łamać stereotypy dotyczące ich płci i zdobywać tym męskie serca. Serca prawdziwych i zdecydowanych facetów, którzy cenią sobie związek z kobietą, która:

 • jest silna i odważna
 • racjonalna i zdecydowana
 • umie wyrazić swoje zdanie
 • komunikuje jasno i otwarcie swoje potrzeby
 • nie boi się podejmować samodzielnie decyzji
 • jest pewna siebie, ale niezarozumiała
 • umie stawać w obronie swoich racji
 • potrafi radzić sobie z życiem zarówno będąc w szczęśliwym związku, jak i żyjąc samotnie
 • będąc w związku, chce także mieć w nim swoją własną przestrzeń
 • nie boi się uczuć
 • nie boi się zakończyć toksycznej relacji, jeśli widzi, że ta ją niszczy
 • nie stara się w każdej sytuacji pozować na supermenkę – przeciwnie – wie, kiedy poprosić o pomoc
 • potrafi się uczyć na błędach, dopuszcza bowiem ludzką omylność i stara się wyciągać z nich wnioski na przyszłość
 • myśli o przyszłości, inwestując w swój kompleksowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i duchowy oraz intelektualny
 • umie podkreślić swoje atuty i nie obawia się ich eksponować
 • jednocześnie wie też, że najbardziej seksy, są jej inteligencja i mądrość życiowa.

Swoją siłę niezależne kobiety czerpią głównie  z sympatii do samych siebie. Każda z nas ma w sobie cechy, za którymi nie przepada i które chciałaby zmienić. Warto jednak pozwolić sobie polubić siebie takimi, jakie jesteśmy. Pozwalając sobie na to, bardziej lubimy też innych. Pamiętajmy, że w różnorodności leży nasza siła. Dlatego właśnie wspierajmy się jak najczęściej i jak najmocniej inspirujmy do działania.