Sport lub wszelkie inne formy aktywności fizycznej to jeden z głównych elementów dbania nie tylko i linię i wagę, ale również o zdrowie. Pojawia się jednak pytanie – co zrobić jeśli dana osoba nie ma zamiłowania do sportu, a na myśl o siłowni nie chce się jej nawet pakować dresów? Koniec z aktywnością sportową? Niekoniecznie. Istnieje wiele innych alternatywnych rozwiązań, które mogą przyjąć formę aktywności i nie koniecznie być sportem. Jednej z tych form zakochałam się jakiś czas temu – taniec.

Życie z tańcem czy dla tańca?

Według powszechnej opinii taniec to sztuka kierowana wyłącznie do określonej grupy odbiorców lubujących się w sztuce wysokiej. Osób nieco zmanierowanych i zamkniętych na innych. Opinia ta oparta jest jednak na stereotypach, które pragnę opalić i które dalekie było od tego co ostatnio widziałam. Uczestnicząc w jednym z większyhc konkursów tańca miałam okazję poznać kilka osób z jednej ze szkół tańca w Szczecinie. Na razie nie chcę zdradzać nazwy, ale potem się nią podzielę.

Byli to profesjonalni tancerze prowadzący m.in. taniec współczesny w Szczecinie. O czym dlaczego właśnie ta forma zwróciła moją uwagę powrócę później. Tancerze ci zwrócili mi uwagę, iż taniec można odbierać na dwa sposoby – jako pasję lub jako przygodę.

Zdarza się, że uczniowie traktują taniec jako przygodę, gdyż taniec okazuje się znakomitym sposobem na poznawanie nowych ludzi, częste wyjazdy, zwiedzanie nowych miejsc, branie udziału w konkursach, zdobywanie nagród i wyróżnień, a także pracę nad sobą i swoim ciałem. Dzieciaki uczestniczące w zajęciach nie muszą zostawać profesjonalnymi tancerzami, gdyż nie jest im to narzucane przez ich nauczycieli. Mogą oni potraktować taniec swobodnie, jako znakomitą zabawę, naukę i przygodę.

Zdarzają się jednak wyjątki, w postaci osób, które w pewnym momencie zaczynają postrzegać taniec zupełnie inaczej. Zaczynają dostrzegać w nim swoją pasję i pomysł na życie. Osoby te zwykle trenują jeszcze ciężej i szkolą się w różnych aspektach tańca, by w efekcie stać się profesjonalistamu. Tak właśnie było z tancerkami, które miałam okazję poznać. Jednak dziewczyny, jak to dziewczyny, podzieliły się z drugą dziewczyną bardzo ciekawymi spostrzeżeniami, którymi chętnie się podzielę.

 Wpływ tańca na życie człowieka

Niesamowite w tańcu jest to, że bez względu na to, czy jest się tancerzem zawodowym, czy też zajawkowym, taniec zawsze ma istotny wpływ na rozwój człowieka, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

W przypadku aspektów psychicznych taniec sprawia, że człowiek rozwija swoją ciekawość i zainteresowanie poprzez naukę nie tylko historii i zasad danego stylu, ale również jego ruchów, kroków i układów. Elementy te wpływają na jego wyobraźnie a także pamięć wzrokową, słuchową i ruchową. To jednak nie wszystko. Taniec wpływa przede wszystkim na poprawę samooceny a także umożliwia nawiązywanie nowych znajomości, dzięki czemu człowiek staje się otwarty na innych. Dzieje się tak, gdyż tańcząc w grupie ludzie zaczynają obdarowywać się zaufaniem a także czuć częścią wspólnoty. Wpływa to również na rozwój empatii oraz umiejętność przyjmowania lub oferowania pomocy. W efekcie taniec sprawia, że człowiek zaczyna cieszyć się towarzystwem innych ludzi, którymi czuje bliską więź, Ok …, a co to ma do sportu i aktywności fizycznej? Otóż …

Taniec to również idealna forma aktywności, dla ludzi, którzy z jednej strony czują nadmiar energii, ale z drugiej nie mają ani zajawki na popularne formy sportu, ani tym bardziej na siłownie. Idąc na zajęcia taneczne mogą jednak znaleźć co z jednej strony jest bardzo energochłonne, a z drugiej opiera się na regularnym poznawaniu czegoś nowego. W takich sytuacjach pomaga rozwijać psychomotorykę a także wzmacniać układ nerwowy i mięśniowy. Poprawia wytrzymałość oraz koordynację ruchową oraz wzrokowo-ruchową. Dzięki temu ciało stanie się wzmocnione i rozciągnięte, dojdzie do poprawy postawy, lepszego utrzymania równowagi, a także sprawi że ruch będzie pewniejszy i bardziej dynamiczny. Okazuje się zatem, że z tańca można skorzystać na wiele sposobów. Tancerze prowadzący taniec dla dzieci w Szczecinie, zdradzili że dzięki im zajęciom niemal każdy ich podopieczny nie tylko nawiązał nowe znajomości, ale również mógł pochwalić się prawidłiwą budową ciała.

Tańczyć, ale co … taniec współczesny

Przyznam że moje koleżanki prowadzące naukę tańca w Szczecinie zaraziły mnie nie tylko miłością do samego tańca, ale przede wszystkim do tańca współczesnego. A dlaczego?

Zdaję sobie sprawę, iż w modzie jest zapewne street dance naczele z break dancem oraz hip hop dancem. Mnie jednak urzekł taniec współczesny, głównie ze względu na jego charakter. Z jednej strony jest to takiec oparty o ideę baletu, czyli tańca z ogromną klasą i tradycją, z drugiej jednak strony jest to taniec oparty również na kreowaniu luźnej formy ruchu pozbawionej ograniczeń. Tancerze współcześni wiedzą zatem jak łączyć ze sobą klasę i oryginalność. Dzięki temu taniec ten przypomina klasyczny jazz, ma pewne klasyczne standardy, które można jednak przerabiać i dostosowywać do własnych potrzeb tak, by móc za pomocą ruchu wyrażać swoje uczucia, pragnienia i poglądy. Dzięki temu taniec ten jest niezwykle kreatywny.

Z tego co wiem, to taniec w Szczecinie, to nie tylko taniec współczesny, ale również wiele innych forma tańca. Nie ukrywam jednak mojej ekscytacji związanej z tańcem współczesnym. Zachwyciła mnie jego klasa, kreatywność, oryginalność oraz … aktyw tryb treningu. Okazało się że taniec może stać znakomitą formą ruchu i aktywności dla wielu osób. Dziewczyny z klubu tańca w Szczecinie pokazały mi swoją pasję, której od razu im pozazdrościła. POWODZENIA DZIEWCZYNY!