Dużo osób chce zmienić swoje życie. Wiele z nich się na to nie decyduje, ponieważ odstrasza ich własne, błędne pojęcie na temat tego, jak należy się za to zabrać. Lub nawet gorzej, zabierają się za to od kompletnie złej strony, co kończy się miażdżącą porażką z nutą gorzkiego rozczarowania. Niewiele osób wie, że czasem do zmiany życia wystarczy jedna decyzja.

Zero działań, zero przyszłości

Ile znacie osób, które ciągle narzekają na swoje życie, ale kompletnie nic z nim nie robią? Poddają się oni defetyzmowi, zamykając w spirali strachu przed nieznanym. W końcu ich obecne położenie jest okropne, ale co, jeśli próba zmiany przyniesie coś gorszego? Co jeśli włożę wysiłek w coś, co mi nie wyjdzie?

Osoby z takim nastawieniem mają przekłamany obraz tego, na czym polega zmiana. Wydaje im się, że aby poprawić swoje życie, należy rzucić wszystko na raz i zacząć “od zera”, narzucając sobie niemożliwe tempo i setki obostrzeń. Nie podejmują żadnego małego kroku, bo są przekonani, że to za mało. Że to nic nie da. Albo jeszcze gorzej: usiłują wcielić w życie swój plan “zaczęcia od zera”, zaprzepaszczając wszystkie pozytywne aspekty swojej sytuacji, narażając się na stres i niepewność. Takie ekscesy skończyć się mogą tylko w jeden sposób: sromotną klęską i powrotem do starego trybu życia. Takie “poprawianie” wszystkiego na raz jest chyba najgorszym możliwym sposobem, aby zacząć zmieniać swoje życie. Jeśli właśnie coś takiego rozważaliście – natychmiast porzućcie te plany!

No dobrze, ale jak zacząć?

Przede wszystkim trzeba zacząć od zmiany własnego nastawienia i swoich wyobrażeń. Dlaczego? Bo paradoksalnie, duże zmiany powinno wprowadzać jak najwolniej, dając sobie dużo czasu na namysł oraz przygotowanie. Drugą najważniejszą rzeczą jest dać sobie szansę na porażkę i wyciąganie z niej wniosków, na próbowanie różnych metod, a zatem margines na próby i błędy.

Pierwszym krokiem powinno być rozważenie swoich opcji. Istnieje na to wiele sposobów. Można zacząć od wypisania tego, co chcielibyśmy robić w życiu, a następnie jakie mamy cechy i umiejętności, które mogą nam w tym pomóc. Warto przy tym zapytać rodzinę, przyjaciół, a także skorzystać z zasobów informacji w internecie. Po zaliczeniu pierwszego kroku powinniśmy wiedzieć już, co chcemy osiągnąć.

Następnie warto zastanowić się, co musimy zmienić i czego się nauczyć, żeby to osiągnąć. Tu również internet jest źródłem pomocy: czasem wystarczy przeczytać kilka artykułów opisujących daną branżę i spojrzeć na oferty pracy na niższe szczeble. Dostarczą one bardzo konkretnych informacji na temat wymagań danego rynku. Warto też przejrzeć oferty szkoleń w okolicy. Pomoże to nie tylko nabrać otuchy po obejrzeniu wymagań, które nie raz mogą przyprawić o zawroty głowy, ale również uświadomić sobie, że mamy pod ręką wspaniałe narzędzie, które pomoże nam na naszej ścieżce kariery. Mam na myśli oczywiście szeroko dostępne szkolenia i kursy.

Szkolenia: jak i gdzie?

Dwa główne rodzaje ofert, na jakie można natknąć się w internecie, to szkolenia online oraz szkolenia stacjonarne.

Pierwszy rodzaj kursu może zostać odbyty z zacisza własnego domu i wymaga jedynie dostępu do internetu. Ich harmonogramy są bardzo elastyczne, dzięki temu nie wymagają zmiany rytmu dnia. Często są również relatywnie tanie, nie wymagają dojazdów, ani dostosowania się do tempa grupy. Materiały są też często przygotowywane specjalnie na potrzeby danego szkolenia, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo przyswojenia nieaktualnej wiedzy. Brakuje w nich natomiast często postaci prowadzącej, czuwającej nad prawidłowym rozwojem kursanta, a także okazji do porównania swojej wiedzy na tle innych. Sama wygoda kursów online niesie też ze sobą ryzyko wiecznego ich odkładania, nawet już po zakupie czy zaczęciu.

Szkolenia stacjonarne są z kolei droższe same w sobie, niosąc przy okazji dodatkowe koszty, takie jak dojazd czy wyżywienie. Obowiązuje również sztywny harmonogram, do którego trzeba się dostosować, a także ryzyko natrafienia na nieaktualne materiały. Tempo nauki jest za to narzucane przez prowadzącego. Dają one jednak możliwość uzyskania szybkich wyjaśnień oraz porównania swojego rozwoju i stanu wiedzy z współkursantami, a także nawiązania z nimi bliższych relacji.

Jak nietrudno zauważyć, oba typy dopełniają się w wielu aspektach i najlepiej jest stosować je razem lub na przemian, jednak nie każdy chce lub może sobie na to pozwolić. Jeśli znajdujecie się w sytuacji albo-albo między kursem stacjonarnym, a online, osobiście polecam zdecydowanie się na opcję internetową. Wymaga nieco więcej samozaparcia, ale niższa cena i możliwość odbywania go we własnym domu zdejmie z waszych ramion dużą część stresu, związaną z podjęciem się nauki. Warto jednak pamiętać, że szkolenie to nie wszystko, i nie można poprzestać na ukończeniu jednego kursu – nawet jeśli będzie on długi i ekstensywny. W końcu szkolenie nie jest naszym celem, a jedynie narzędziem do osiągnięcia tego, co ustaliliśmy wcześniej.

Szkolenia – czy wystarczą?

Szkolenia online są świetnym narzędziem, jednak w większości przypadków dostarczają one tylko wiedzę teoretyczną. Teorię natomiast zawsze warto i trzeba uzupełniać praktyką, jeśli chcemy faktycznie nabyć nową umiejętność. W końcu po co nam wiedza, jeśli nie będziemy z niej korzystać? Nie wiem jak dla was, ale dla mnie zdobywanie wiedzy tylko dla wiedzy jest kompletną stratą czasu.

Nierzadko jednak praktyka jest znacznie trudniejsza i bardziej ryzykowna od teorii. Co wtedy? Cóż, najlepiej nie podejmować się tego na własną rękę. Na szczęście niektóre firmy oferują profesjonalne rozmowy z specjalistą z zakresu inwestycji, który wyjaśni jak odnaleźć się w świecie inwestycji. Jedną z nich jest platforma szkoleniowa Platinium Pro.

 

Platinium Pro: Od rozmowy po działanie  

Platinium Pro to firma oferująca rozmowy ze specjalistą z zakresu inwestowania, która moim zdaniem, ma bardzo ciekawe podejście do szkoleń. Dani specjaliści traktują swoją rozmowę je nie jako cel, ale jako środek i jeden z elementów procesu nauki. Ujawnia się to w relacji z klientem, dzięki czemu łatwiej jest wykorzystać zdobytą wiedzę. Ponadto Platinium Pro posiada również swoją platformę szkoleniową umożliwiającą dostęp do płatnych materiałów szkoleniowym dostosowanych do różnych poziomów wiedzy i można zarówno przeglądać je na własną rękę.

Główną rolę odgrywa tu jednak sama rozmowa ze specjalistą. Platinium Pro daje możliwość porozmawiania ze specem z zakresu inwestowania, który to posiada odpowiednią wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Człowieka, który chętnie dzieli się swoją wiedzą oraz w jasnym i przejrzysty sposób potrafi wytłumaczyć najważniejsza zasady z zakresu inwestowania. 

W czasie takiej rozmowy klient nie tylko pozna najważniejsze zasady z zakresu inwestowania, ale także będzie mógł zadać serię pytań, które rozwieją jego wątpliwości, a także dowie się o rozwiązaniach podjętych przez innych doświadczonych inwestorów, które to przyniosły im niezależność finansową. Takie wątki biograficzne mogą posłużyć nie tylko, jako wiedza, ale również znakomite źródło motywacji. Niewykluczone że w czasie rozmowy specjalista podpowie również, którymi aktywami warto się zainteresować. Wszystko to w formie przyjaznej rozmowy pozbawionej narzucania danych decyzji i wskazywania gotowych rozwiązań. Jest to niezmiernie ważne, gdyż dobre inwestowanie to świadome inwestowania, a tak można inwestować gdy dana osoba wie co robi.  

W rzeczywistości, wbrew wszystkim frazesom, które powtarzają zatwardziali malkontenci, czasem wystarczy niewiele, aby zmienić swoje życie na lepsze. Nie trzeba reorganizować swojego życia, ani w pocie czoła zdobywać wiedzy, ponieważ większość narzędzi i informacji znajduje się w zasięgu naszej ręki. Dlatego warto z nich skorzystać i odblokować swój pełny potencjał! W końcu życie mamy tylko jedno; szkoda byłoby zmarnować je na coś, co nie daje nam satysfakcji, prawda? Odpowiednia postawa oraz korzystanie z zaufanych źródeł sprawi, że nawet duże zmiany w naszym życiu da radę wprowadzić gładko i bez drastycznych zwrotów akcji. W rzeczywistości wystarczy jedna rozmowa, by odmienić swoje życie.